SMS laen

Mis on SMS laen?

SMS laen on üks kiirlaenu liikidest ja seda saab taotleda telefoni teel. Mobiilne laen on lihtne ja mugav võimalus vajaduse korral lisaraha taotleda. Varasemalt sai seda teha registreerides end laenuandja kodulehel kasutajaks ning seejärel saates laenuandja numbrile vastava sisuga SMS.

Praegu enam ei saa Eestis SMS laenu teenust samamoodi kasutada, sest uuendatud seaduste kohaselt ei lase SMS selle saatja isikut üheselt tuvastada. Kuigi enam vaid sõnumit saates raha ei saa, võib SMS laenu telefoni teel siiski taotleda, helistades laenuandja telefoninumbrile – see taotlus sobib suurepäraselt juhuks, kui puudub ligipääs internetile või arvutile.

Milline on SMS laenu ajalugu Eestis?

SMS laenud on olnud populaarne valik Eesti laenuklientide hulgas. Mobiililaenude populaarsus kasvas 2000. aastatel just seetõttu, et sellist kiirlaenu sai lihtsasti SMS-i kaudu taotleda. Tänapäeval on SMS laenud asendunud väike- ja kiirlaenudega ning seetõttu need ei ole enam niivõrd populaarsed, kuid siiski on selline võimalus olemas. Praeguse aja telefonid on mugavad ja võimaldavad laenutaotlejal enda laenusoovist teada anda hõlpsasti telefoni teel. Samuti saab teha ka laenu kinnitamiseks vajaliku isikutuvastuse oma mobiiltelefoniga, näiteks MobiilID või SmartID abiga.

Kaasaegsetest kiirlaenudest on antud laen üks vanimatest võimalustest. Varasemalt olid need väga kõrgete intressidega laenud, mille tõttu paljud inimesed neid siiani kardavad. Täna tegelikult enam nii ei ole, sest intresside jaoks on pandud paika maksimummäär ja lisaks on tehtud teenus kasutajasõbralikuks. Ka laenuandjad on muutunud teadlikumaks ja on abiks kliendile nende murede lahendamisel, sealhulgas ka makseraskuste puhul.

Mille jaoks saab SMS laenu kasutada?

Kindlasti ei peaks laenusumma minema ebamõistlike kulutuste tarbeks, nende intress on liiga kõrge ka lihtsalt igapäevaste ostude tegemiseks. Tegemist on finantskohustusega, seega ei tasu seda võtta kui lihtsat ja kiiret raha ajutise rahapuuduse kergendamiseks, sest laen tuleb igal juhul tagasi maksta. Tagasi maksmata laen mõjutab otseselt võlgniku tulevikku – probleemid kohtutäituriga võivad viia konto arestimiseni ning lisaks langeb usaldusväärsus panga ning näiteks järelmaksupakkujate silmis. Kui laenuvõtja kasutab laenu konkreetse hädavajaliku väljamineku eesmärgil ning on kindel oma edasises maksevõimes, siis on sellise laenu võtmine mõistlik.

Kuidas SMS laen võtta?

Laenu taotlemine on praegusel interneti-ajastul lihtsam kui eales varem. Aastakümneid tagasi kiirlaenude algusaegadel oli protsess väga keeruline – end tuli identifitseerida näiteks postkontorites. Laen väljastati tihti sularahas, et vältida märget pangakonto väljavõttel, et isik on võtnud SMS laenu. Nüüdsel ajal pole SMS laen pangakonto väljavõttel enam probleemiks, sest tihti on SMS laen väiksema intressi ja paindlikumate tingimustega kui tavaline pangalaen või krediitkaart.

Samuti on SMS laenu väga lihtne taotleda. Esimesena tuleb kindlaks määrata, millist summat ja millisel eesmärgil on vaja. Seejärel tasub võrrelda erinevaid laenupakkumisi samade kriteeriumitega ning siis tuleb valida just endale sobiv pakkumine ning võtta laenuandjaga ühendust, et kinnitada vajalikud andmed ja vajadusel saata lisadokumendid.

Laenude võrdlemine

Enne laenuotsuse tegemist tasub kasutada laenukalkulaatorit ja laenude võrdlusportaali. Automaatse otsingumootori kasutamine annab põgusa ülevaate potentsiaalsest laenust, tagasimakse suurusest ning intressidest, aga ei kohusta veel millekski. See annab aimu, kui kulukaks laen võib minna. Siiski tasub meeles hoida, et algne laenude võrdluste pakkumine ei ole lõplik, vaid annab ülevaate konkreetse krediidiandja pakkumistest. Meeldiva pakkumise puhul tasub pöörduda otse krediidiandja poole, kes teeb igaühele personaalse pakkumise täpsemate tingimustega.

Maksepuhkus

Ootamatud kulutused, haigeks jäämine või töö kaotamine – võetud SMS laen võib jääda mitmetel põhjustel tasumata. Samas peaks SMS laen olema prioriteet maksete tasumisel, sest nii saab vältida hilisemaid probleeme. Tihti arvatakse, et krediidiandja ei taha makseraskustesse sattunud klienti aidata, kuid tegelikult on lood vastupidi. Kui laenuvõtja tunneb, et hakkab makseraskustesse sattuma, peaks ta koheselt võtma ühendust krediidiandja klienditeenindusega. Igast laenuportaalist saab taotleda maksepuhkust, mille ajal ei tasu laenuvõtja intresse, vaid ainult põhiosa. Uue laenu puhul on tavaliselt tagasimakse summast suurem osa just intress, mistõttu selline süsteem leevendab oluliselt isiku maksukoormust. Maksepuhkuse tingimustes tasub krediidiandjaga isiklikult kokku leppida.